Š.g. 25.novembrī norisinājās Iepirkumu uzraudzības biroja organizētā tiešsaistes konference “Saimnieciskais izdevīgums – pieredzes stāsti” kā ietvaros par saimniecisko izdevīgumu iepirkumos runāja un dalījās pieredzē jomas eksperti no Finanšu ministrijas, Latvijas Būvuzņēmēju partnerības, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, AS “Latvijas valsts meži”, Rīgas Stradiņa universitātes, Rīgas tehniskās universitātes, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas un Lietuvas Publisko iepirkumu biroja.
Konference tika rīkota ar mērķi pasūtītājiem dalīties pieredzē un kopā ar citām iesaistītajām pusēm diskutēt par saimnieciskā izdevīguma kritēriju piemērošanas praksi publiskajos iepirkumos un konkrētiem soļiem, kā uzlabot šo kritēriju izvēli un veicināt to plašāku izmantošanu.
Konferenci atklāja Iepirkumu uzraudzības biroja vadītājs Artis Lapiņš, atzīmējot, ka lai gan iepirkumos jāsakaras ar daudz un dažādiem izaicinājumiem, ir pieejami arī daudz un dažādi resursi šo izaicinājumu risināšanai.
“Jautājums - kā ar pieejamajiem finanšu līdzekļiem, kas nekad nepietiks visam – spēt panākt pēc iespējas lielāku labumu? Jāapzinās, ka ne vienmēr lētāk īstermiņā ir labāk un lētāk ilgtermiņā. […] Turpmāko 5 gadu laikā uzlabot mūsu rādītājus par 10-15 procentpunktiem būtu ļoti ambiciozs, bet arī sasniedzams mērķis. Gadā Latvijā noslēgto līgumu vērtība ir virs 3.3. miljardiem eiro. Attiecīgi – rūpīgi plānojot iepirkumu veikšanu un fokusējoties uz ilgtermiņa ieguvumiem, ir potenciāls gūt papildu labumu gan katram pasūtītājam, gan sabiedrībai kopumā, gan komersantiem, kuri piedalās iepirkumos.”
Uzrunu konferencē sniedza arī Finanšu ministra padomnieks budžeta jautājumos – Ints Dālderis.
“Saimnieciskā izdevīguma iepirkums ir svarīgs stūrakmens Latvijas budžeta un, piemēram, Eiropas fondu līdzekļu apguves rādītājiem. Bieži vien izvēloties lētākās cenas, projekti iestrēgst, netiek izpildīti un rada problēmas mums kā dalībvalstij komunikācijā ar Eiropas Komisiju. Skatoties uz citām ES dalībvalstīm, secināms, ka vairāk nekā 10% iepirkumu tiek vērtēti pēc zemākās cenas. Tātad tas parāda, ka saimnieciskā izdevīguma princips ir svarīgs faktors lielā daļā valstu. Paldies Iepirkumu uzraudzības birojam par šo konferenci un šī temata aktualizēšanu.”
Iepirkumu uzraudzības birojs izsaka pateicību par dalību un ieguldījumu konferencē:
Inesei Pelšai | Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Koordinācijas departamenta Stratēģijas un ilgtspējīgas attīstības nodaļas vecākajai ekspertei
Kristīnei Graudumniecei | Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Tiesiskā nodrošinājuma pārvaldes Iepirkumu nodaļas vadītājai – pārvaldes priekšnieka vietniecei
Laurim Biezajam | AS "Latvijas valsts meži" Juridiskās daļas vecākajam iepirkumu un līgumu vadītājam
Sabīnai Bušmanei | Rīgas Stradiņa universitātes Juridiskā un iepirkumu departamenta Iepirkumu nodaļas vadītājai
Gintam Miķelsonam | Latvijas Būvnieku partnerības vadītājam
Mārtiņam Briedim | Rīgas Tehniskās universitātes Juridiskā departamenta Iepirkumu nodaļas vadītājam
Gediminas Golcevas | Lietuvas Publisko iepirkumu biroja Metodiskās palīdzības nodaļas vadītājam
Ainaram Bideram | Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas iepirkumu ekspertam
Tiešsaistes konferences ““Kur virzās būvniecības iepirkumi?” Pieredze. Labā prakse” ieraksts atrodams: youtube.com