Atbilstoši Direktīvas 2014/24/ES 64.panta 7.punktam citu dalībvalstu komersantiem nedrīkst likt reģistrēties oficiāli apstiprinātā sarakstā vai sertificēties tālab, lai tie varētu piedalīties iepirkuma procedūrā. Pasūtītājiem ir jāatzīst līdzvērtīgi sertifikāti, ko izdevušas citu dalībvalstu struktūras. Savukārt Publisko iepirkumu likuma 44.panta pirmajā daļā (Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likuma (turpmāk arī – SPSIL) 50.panta pirmajā daļā) noteikts, ka pasūtītājs var pieprasīt pierādījumus tam, ka attiecīgais piegādātājs ir reģistrēts, licencēts vai sertificēts atbilstoši reģistrācijas vai pastāvīgās dzīvesvietas valsts normatīvo aktu prasībām. Līdz ar to pasūtītājs nedrīkst noteikt, piemēram, ka ārvalsts piegādātājam uz piedāvājumu iesniegšanas brīdi jābūt reģistrētam Latvijas Būvkomersantu reģistrā. Tā kā šāda prasība ierobežo ārvalstu būvkomersantus, dokumentācijā jāparedz, ka pasūtītājs atzīs arī attiecīgās valsts prasībām atbilstoši reģistrētu piegādātāju.
Jāņem vērā arī tas, ka atbilstoši Publisko iepirkumu likuma 44.panta ceturtajai daļai pasūtītājs nenosaka prasības attiecībā uz minimālo laiku kopš piegādātāja reģistrēšanas, licencēšanas vai pilnvarošanas, vai kļūšanas par kādas īpašas organizācijas biedru.
Tāpat nav pamatoti iekļaut prasību nolikumā, saskaņā ar kuru ārvalstu speciālistiem jau uz piedāvājumu iesniegšanas brīdi jāiesniedz Latvijas tiesību aktiem atbilstoši speciālistu kvalifikāciju un izglītību apliecinoši dokumenti (proti, jau Latvijā atzīti dokumenti).
Jāņem vērā, ka ārvalstu speciālistiem (atbilstoši likuma „Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu” 42.panta pirmās un otrās daļas regulējumam), kas piesakās iepirkumos, lai nodrošinātu īslaicīgu pakalpojumu sniegšanu, uz piedāvājumu vai pieteikumu iesniegšanas brīdi var prasīt tikai kvalifikāciju apliecinošus dokumentus (proti, profesionālās kvalifikācijas apliecinošus dokumentus atbilstoši attiecīgā speciālista valsts izvirzītajām prasībām), nevis pašu kvalifikācijas atzīšanu, jo atzīšanas process šādiem speciālistiem nav jāiziet. Attiecīgi iepirkuma dokumentācijā var tikt izvirzītas prasības attiecībā uz īslaicīgu profesionālo darbību (uz līguma izpildes, nevis piedāvājuma iesniegšanas brīdi), tomēr katrā konkrētajā gadījumā pasūtītājam jāizvērtē, vai attiecībā uz konkrēto profesiju (speciālistu) ir atļauts pārbaudīt profesionālo kvalifikāciju un noteikt kvalifikācijas atbilstības pārbaudi (attiecīgi – vai ir atļauts prasīt atļauju uz līguma izpildes brīdi vai arī pietiek vienīgi ar to, ka attiecīgais speciālists ir iesniedzis deklarāciju atzīšanas institūcijai).
[1] Eiropas Parlamenta un Padomes 2014. gada 26. februāra direktīva 2014/24/ES par publisko iepirkumu un ar ko atceļ Direktīvu 2004/18/EK.
[2] Attiecas uz speciālistiem no Eiropas Savienības dalībvalsts vai Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas dalībvalsts.
2. Termiņu neatbilstība Publisko iepirkumu likuma 46.panta trešās daļas 1. un 2.punktam
Atbilstoši Publisko iepirkumu likuma 46.panta trešās daļas 1. un 2.punktam piegādātāja tehniskās un profesionālās spējas var apliecināt ar informāciju par veiktajiem būvdarbiem, pievienojot izziņas un atsauksmes par svarīgāko darbu izpildi ne vairāk kā piecos iepriekšējos gados, kā arī informāciju par būtiskākajām veiktajām piegādēm vai sniegtajiem pakalpojumiem ne vairāk kā trijos iepriekšējos gados, norādot summas, laiku un saņēmējus (publiskas vai privātas personas). Ja tas nepieciešams konkurences veicināšanai, pasūtītājs var noteikt garāku pieredzes apliecināšanas termiņu.
Līdz ar to, piemēram, par neatbilstošu minētajam regulējumam tiek uzskatīta prasība „Pretendentam jābūt pieredzei līdzīgu būvdarbu veikšanā iepriekšējo triju gadu laikā” (jo pasūtītājam nav pamata ierobežot piegādātāja tiesības apliecināt savas spējas, atsaucoties uz veiktajiem būvdarbiem mazāk nekā piecu gadu termiņā), turpretim ir iespējams noteikt prasību „Pretendentam jābūt pieredzei šādu pakalpojumu sniegšanā iepriekšējo piecu gadu laikā” (jo konkurences veicināšanas nolūkos pasūtītājs var noteikt garāku pieredzes apliecināšanas termiņu) un attiecīgi raksturot līdzīgus pakalpojumus pieredzes apliecināšanai.
Turklāt no iepriekš minētā regulējuma izriet, ka piegādātājs savas tehniskās un profesionālās spējas apliecina ar informāciju par veiktajiem būvdarbiem/ piegādēm un sniegtajiem pakalpojumiem, nevis nostrādātajiem gadiem kā tādiem. Attiecīgi piegādātājs var izvēlēties, kuros gados iegūto pieredzi uzrādīt. Papildus jāņem vērā, ka saskaņā ar Publisko iepirkumu likuma 44.panta ceturto daļu pasūtītājs nenosaka prasības attiecībā uz minimālo piegādātāja darbības laiku, līdz ar to pasūtītājs var izvirzīt prasības par konkrētu veikto darbu/sniegto pakalpojumu/piegāžu skaitu, nevis pieredzes prasību par konkrētu periodu. Tomēr izņēmuma gadījumā šādas prasības (par konkrētu gadu pieredzi), pastāvot objektīvam pamatojumam un ņemot vērā iepirkuma priekšmetu, varētu tikt izvirzītas noteiktu pakalpojumu līgumu gadījumos.
Tāpat Birojs vērš uzmanību, ka ir jāļauj apliecināt pieredzi arī par periodu līdz piedāvājumu/pieteikumu iesniegšanas brīdim. Bieži nolikumos ir noteikti jau konkrēti gadi, piemēram, pakalpojumu līguma gadījumā (piedāvājumu iesniegšanas termiņš – 2023.gada aprīlis) noteikts, ka pieredze apliecināma par iepriekšējiem 3 gadiem – 2020., 2021. un 2022.gadu – nepieminot, ka pieredzi var apliecināt arī par 2023.gadu, proti, par periodu līdz piedāvājumu iesniegšanas termiņa beigām.
Papildus Birojs skaidro, ka, ja tiek iepirkti būvuzraudzības vai autoruzraudzības pakalpojumi un ja pasūtītājs ir paredzējis, ka pretendenta un tā piesaistīto speciālistu pieredze ir apliecināma tāpat kā būvdarbu līgumu gadījumā ar informāciju par būvdarbu objektiem (to apjomu, veidu un izpildes termiņu), ievērojot Publisko iepirkumu likuma 46.panta trešās daļas 2.punkta regulējumu, pasūtītājs konkurences veicināšanai nosaka garāku pieredzes apliecināšanas termiņu, paredzot, ka pretendentam un tā piesaistītajiem speciālistiem jāapliecina pieredze par iepriekšējiem pieciem gadiem.
Iepriekš minētais attiecas arī uz SPSIL piemērošanu – skat. SPSIL 52.panta trešās daļas 1. un 2.punktu, kā arī 50.panta ceturto daļu.
3. Nav paredzēti noteikumi par to, kā piegādātāju apvienībām jāizpilda prasības attiecībā uz saimniecisko un finansiālo stāvokli un tehniskajām un profesionālajām spējām
Atbilstoši Ministru kabineta 2017.gada 28.februāra noteikumu Nr.107 „Iepirkuma procedūru un metu konkursu norises kārtība” 2.15.apakšpunktam un Ministru kabineta 2017.gada 23.marta noteikumu Nr.187 „Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkuma procedūru un metu konkursu norises kārtība” 2.15.apakšpunktam nolikumā ietver noteikumus, kā piegādātāju apvienībām ir jāizpilda prasības attiecībā uz saimniecisko un finansiālo stāvokli un tehniskajām un profesionālajām spējām.
Ievērojot minēto, Birojs vērš uzmanību, ka gadījumos, kad iepirkuma dokumentācijā ir izvirzītas prasības piegādātāja saimnieciskajam un finansiālajam stāvoklim vai tehniskajām un profesionālajām spējām, nolikumā nepieciešams paredzēt iepriekš minētos noteikumus (attiecībā uz prasību noteikšanu pretendenta saimnieciskajam un finansiālajam stāvoklim papildus skat. arī šā skaidrojuma 4.punktu). Piemēram, attiecībā uz prasībām piegādātāja tehniskajām un profesionālajām spējām pasūtītājs var noteikt, ka izvirzītās prasības var izpildīt piegādātāju apvienības dalībnieki kopā (proti, summējot tās dalībnieku spējas), vienlaikus pasūtītājs, ņemot vērā iepirkuma priekšmeta specifiku vai sarežģītību, var noteikt arī specifiskākus noteikumus attiecībā uz to, kā piegādātāju apvienībām jāizpilda izvirzītās prasības (piemēram, pasūtītājs ir tiesīgs noteikt, ka prasība attiecībā uz noteikto finanšu apgrozījumu jāizpilda vienam personu apvienības dalībniekam, ja piedāvājumu iesniedz personu apvienība). Tomēr pasūtītājam nav pamata nolikumā vispārīgi noteikt, ka visas kvalifikācijas prasības attiecas uz katru personu apvienības dalībnieku (skatīt arī 4.punktu).
Birojs vērš uzmanību, ka saskaņā ar Publisko iepirkumu likuma 45.panta astoto daļu (SPSIL 51.panta astotā daļa) piegādātājs var balstīties uz citu personu saimnieciskajām un finansiālajām iespējām, ja tas ir nepieciešams konkrētā līguma izpildei, neatkarīgi no savstarpējo attiecību tiesiskā rakstura; šādā gadījumā piegādātājs pierāda pasūtītājam, ka viņa rīcībā būs nepieciešamie resursi, iesniedzot, piemēram, šo personu apliecinājumu vai vienošanos par sadarbību konkrētā līguma izpildē; pasūtītājs var prasīt, lai piegādātājs un persona, uz kuras saimnieciskajām un finansiālajām iespējām tas balstās, ir solidāri atbildīgi par iepirkuma līguma izpildi.
Veicot pirmspārbaudes, Birojs nereti saskaras ar noteikumiem iepirkuma dokumentācijā, ar kuriem tiek paredzēta visu personu, uz kuru iespējām piegādātājs balstās, vai visu piegādātāju apvienības dalībnieku solidāra atbildība par iepirkuma līguma izpildi (piemēram, paredzot, ka, ja piedāvājumu iesniedz piegādātāju apvienība, tad jāiesniedz visu piegādātāju apvienības dalībnieku parakstīta vienošanās, kurā ir noteikts, ka katrs piegādātāju apvienības dalībnieks atsevišķi un visi kopā ir atbildīgi par līguma izpildi). Tāpat Birojs bieži konstatē, ka iepirkuma dokumentācijā tiek ietvertas prasības, saskaņā ar kurām noteikti piegādātāja finanšu rādītāji (piemēram, likviditātes koeficients konkrētā apmērā, pozitīvs pašu kapitāls) vai finanšu apgrozījums noteiktā apmērā tiek prasīts katrai (visām) personām, uz kuru iespējām piegādātājs balstās, vai katram (visiem) piegādātāju apvienības dalībniekiem.
Ņemot vērā Publisko iepirkumu likuma 45.panta astotajā daļā noteikto, Birojs skaidro, ka prasību par solidāras atbildības nepieciešamību var izvirzīt vienīgi attiecībā uz tām personām, uz kuru saimnieciskajām un finansiālajām iespējām piegādātājs balstās (t.i., šāda prasība nav izvirzāma, ja piegādātājs balstās uz personas tehniskajām un profesionālajām iespējām).
Papildus, ievērojot minēto Publisko iepirkumu likuma regulējumu, attiecībā uz piegādātāju apvienībām Birojs norāda, ka piegādātāju apvienības dalībnieki, vienojoties par tās izveidi, ir tiesīgi savā starpā nodalīt atbildību apjomus, kā rezultātā ir iespējama situācija, ka kāds no piegādātāju apvienības dalībniekiem nav finansiāli atbildīgs par iepirkuma līguma izpildi, un šādā situācijā nav pamatoti attiecīgajam dalībniekam atsevišķi izvirzīt visas tās prasības saimnieciskā un finansiālā stāvokļa apliecināšanai, kuras ir izvirzītas attiecībā uz pretendentu, līdz ar to prasību, piemēram, par likviditātes koeficientu un pašu kapitālu samērīgi būtu noteikt vienīgi attiecībā uz tādiem piegādātāju apvienības dalībniekiem, uz kuru saimnieciskajām un finansiālajām iespējām piegādātājs balstās un kuri būs finansiāli atbildīgi par līguma izpildi (skat. arī Biroja iesniegumu izskatīšanas komisijas 2016.gada 12.decembra lēmumā Nr.4-1.2/16-345 paustos secinājumus). Attiecīgi prasību par finanšu rādītājiem (piemēram, noteiktu likviditātes koeficientu, pozitīvu pašu kapitālu) var izpildīt piegādātāju apvienības dalībnieks vai tie dalībnieki, uz kuru saimnieciskajām un finansiālajām iespējām piegādātājs balstās un kuri būs finansiāli atbildīgi par līguma izpildi.
Ja pasūtītājs iepirkuma dokumentācijā neparedz nosacījumu par piegādātāja un personas, uz kuras saimnieciskajām un finansiālajām iespējām tas balstās, solidāro atbildību, un ja piegādātājs ir balstījies uz citas personas saimnieciskajām un finansiālajām iespējām, iepirkuma norises gaitā pasūtītājam jāizvērtē, vai attiecīgo resursu nodošana ir pierādīta (piemēram, piegādātājs ir izveidojis personu apvienību, kura kopumā ir atbildīga par līguma izpildi, t.sk. finansiālajām saistībām, vai ir iesniedzis citus līdzvērtīgus pierādījumus, no kuriem ir secināms, ka piegādātājs var vērā ņemami balstīties uz šīs personas saimniecisko un finansiālo stāvokli, garantējot pasūtītājam drošību par visa līguma izpildi).
Aktualizēts 20.03.2019.
[4] Skat. arī Latvijas Republikas Augstākas tiesas Administratīvo lietu departamenta 2017.gada 28.februāra spriedumu lietā SKA-26/2017.
5. Neatbilstošas prasības attiecībā uz finanšu apgrozījuma noteikšanu
Birojs ir konstatējis prasības, saskaņā ar kurām piedāvājumā ir jāiekļauj pretendenta apliecinājums par savu kopējo neto apgrozījumu par trim iepriekšējiem pārskata gadiem, bet pretendentiem, kuri dibināti vēlāk, par to nostrādāto periodu. Turklāt Birojs dažkārt konstatē, ka iepirkuma dokumentācijā ir neviennozīmīgi (pretrunīgi) izvirzītas prasības par pretendentam nepieciešamo finanšu apgrozījumu (piemēram, ir noteikta prasība, ka pretendenta kopējam finanšu apgrozījumam jābūt vidēji 300 000 euro katrā gadā iepriekšējo trīs pārskata gadu laikā; no minētās prasības nav viennozīmīgi saprotams, kāds ir pretendentam nepieciešamais finanšu apgrozījums).
Birojs norāda, ka, ņemot vērā Eiropas vienotajā iepirkuma procedūras dokumentā paredzētos noteikumus attiecībā uz finanšu apgrozījuma prasībām, kā arī ievērojot to, ka prasība par kopējo finanšu apgrozījumu par vairākiem gadiem nebūtu arī samērīga pret jaunākiem piegādātājiem, pasūtītājs iepirkuma dokumentācijā var izvirzīt prasības par pretendenta vidējo finanšu apgrozījumu ne vairāk kā iepriekšējo trīs gadu laikā vai arī izvirzīt prasības par gada finanšu apgrozījumu ne vairāk kā iepriekšējo trīs gadu laikā (attiecīgi minētais dokuments neparedz, ka pasūtītājs varētu paredzēt prasības attiecībā uz pretendenta kopējo finanšu apgrozījumu).
Ievērojot minēto, jānosaka prasības par nepieciešamo vidējo finanšu apgrozījumu vai gada finanšu apgrozījumu, ņemot vērā informāciju par iepriekšējiem trīs pārskata gadiem, ciktāl informācija attiecīgajam pretendentam par šo apgrozījumu ir iespējama.
Tāpat attiecībā uz finanšu apgrozījuma noteikšanu Birojs nereti konstatē, ka arī gadījumos, kad iepirkums ir sadalīts daļās, nepieciešamais finanšu apgrozījuma apjoms katrā daļā tiek noteikts pret iepirkuma kopējo paredzamo līgumcenu, kas nav samērīgi. Attiecīgi finanšu apgrozījuma apjoms ir nosakāms pret konkrētās daļas paredzamo līgumcenu, papildus ievērojot arī Publisko iepirkumu likuma 45.panta otrās un trešās daļas (SPSIL 51.panta otrās un trešās daļas) regulējumu.
Turklāt gadījumā, ja pasūtītājs iepirkuma dokumentācijā izvirza prasību par finanšu apgrozījumu, norādot konkrētus pārskata gadus (piemēram, 2019., 2020. un 2021.gadu), ievērojot Publisko iepirkumu likuma 45.panta sestās daļas 3.punkta (SPSIL 51.panta sestās daļas 3.punkts) regulējumu, kas paredz, ka finanšu apgrozījums ir nosakāms par iepriekšējiem trīs pārskata gadiem (ciktāl informācija par apgrozījumu ir pieejama, ņemot vērā piegādātāja dibināšanas vai darbības uzsākšanas laiku), kā arī to, ka pārskata gadi var atšķirties, ņemot vērā pretendenta dibināšanas vai darbības uzsākšanas laiku, iepirkuma dokumentācijā nepieciešams noteikt, ka arī gadījumā, ja pretendenta iepriekšējie trīs pārskata gadi ir atšķirīgi no nolikumā minētajiem konkrētajiem gadiem, nepieciešamajam finanšu apgrozījumam jebkurā gadījumā ir jābūt norādītam par pretendenta trīs iepriekšējiem pārskata gadiem.
Tāpat, ievērojot Publisko iepirkumu likuma 45.panta sestās daļas 3.punkta (SPSIL 51.panta sestās daļas 3.punkts) regulējumu, secināms, ka atbilstība prasībai par pretendenta finanšu apgrozījumu ir apliecināma par iepriekšējiem 3 gadiem, par kuriem pretendentam ir pieejams gada pārskats (noslēgtajiem gadiem). Attiecīgi gadījumā, ja piedāvājumu iesniegšanas termiņš ir noteikts, piemēram, 2023.gada februāris, iepirkuma dokumentācijā nebūtu pamatoti noteikt, ka finanšu apgrozījumu par iepriekšējiem 3 pārskata gadiem var apliecināt ar 2020. un 2021.gada pārskatu, savukārt par 2022.gadu iesniedzams operatīvais pārskats. Proti, šādā gadījumā pretendents atbilstību finanšu apgrozījuma prasībai var apliecināt ar 2019., 2020. un 2021.gada pārskatu vai 2020., 2021. un 2022.gada pārskatu (ja pretendentam attiecīgi jau ir noslēgts pārskata gads un ir pieejams 2022.gada pārskats).
Papildus Birojs norāda, ka, tā kā finanšu apgrozījums ir nosakāms par iepriekšējiem trīs pārskata gadiem (ciktāl informācija par apgrozījumu ir pieejama, ņemot vērā piegādātāja dibināšanas vai darbības uzsākšanas laiku), atšķirībā no tā, kā nosakāms pieredzes apliecināšanas laika periods (proti, piegādātājs var norādīt pieredzi, kas iegūta līdz noteiktajam piedāvājumu vai pieteikumu iesniegšanas termiņa beigām), nav pamatoti noteikt, ka finanšu apgrozījums jānorāda par iepriekšējiem trīs pārskata gadiem līdz piedāvājumu vai pieteikumu iesniegšanas dienai (vienlaikus Birojs skaidro, ka piegādātājs, kas savu darbību uzsācis vēlāk un kuram līdz ar to nav veidojies apgrozījums iepriekšējos trīs pārskata gados, apgrozījumu norāda par savu darbības periodu).
Aktualizēts 15.05.2023.
6. Izvirzītās kvalifikācijas prasības attiecinātas uz visiem apakšuzņēmējiem
Birojs norāda, ka nav pamatoti izvirzītās kvalifikācijas prasības gan attiecībā uz pretendenta finanšu spējām, gan tā tehniskajām un profesionālajām spējām attiecināt uz visiem pretendenta piesaistītajiem apakšuzņēmējiem (kā arī uz piegādātāju apvienības visiem dalībniekiem).
Birojs vērš uzmanību, ka atbilstoši Publisko iepirkumu likuma 45.panta astotajai daļai un 46.panta ceturtajai daļai (SPSIL 51.panta astotajai daļai un 52.panta ceturtajai daļai), ja izvirzītas kvalifikācijas prasības attiecībā uz piegādātāja saimniecisko un finansiālo stāvokli, kā arī tehniskajām un profesionālajām spējām, piegādātājs var balstīties uz citu personu iespējām, ja tas ir nepieciešams konkrētā līguma izpildei, neatkarīgi no savstarpējo attiecību tiesiskā rakstura. Attiecīgi pats piegādātājs var izvēlēties, kādā veidā apliecināt izvirzītās prasības (nodrošinot pierādījumus par nepieciešamo resursu pieejamību (skat. arī šā skaidrojuma 4.punktu).
7. Nepamatoti noteiktas prasības attiecībā uz preču piegādes/pakalpojumu sniegšanas/būvdarbu veikšanas pieredzi publiskā vai privātā sektorā
Birojs vērš uzmanību, ka, ja pasūtītājs ir noteicis, ka pretendenta vai tā piesaistītā speciālista iepriekšējā pieredze attiecīgo preču piegādē/pakalpojumu sniegšanā/būvdarbu veikšanā tiks atzīta, ja tā būs iegūta tieši un tikai publiskā vai tieši un tikai privātajā sektorā (piemēram, noteikts, ka pretendentam jānorāda pieredze attiecīgā pakalpojuma sniegšanā tikai valsts iestādēs), šādai prasībai jābūt objektīvi pamatotai un nepieciešamai, pretējā gadījumā šāda prasība nepamatoti ierobežo pretendentus.
Piemēram, prasība, ka pretendentam nepieciešamajai pieredzei IT lietojumprogrammatūras izstrādes, ieviešanas, uzturēšanas u.tml. jomā jābūt iegūtai tieši publiskās pārvaldes iestādēs, nepastāvot šādas prasības objektīvam pamatojumam, kas apliecinātu, ar ko nepieciešamā pieredze publiskajā sektorā būtiski atšķiras no pieredzes privātajā sektorā, Biroja ieskatā nav pamatota. Attiecīgi, pastāvot šādam noteikumam, nepamatoti tiek radīta situācija, ka piegādātājs, t.sk. ārvalstu, kuram nav šādas pieredzes tieši publiskās pārvaldes iestādēs, bet tas pēc būtības līdzvērtīgus pakalpojumus (vai pat sarežģītākus) ir sniedzis privātajā sektorā, piemēram, bankām (kurās tiek izmantotas informācijas sistēmas ar augstām drošības prasībām un kuru izpilde līdz ar to varētu apliecināt arī pretendenta pietiekamo pieredzi publiskā sektorā), tūrisma uzņēmumiem, privātām izglītības iestādēm u.tml., nevar tikt atzīts par atbilstošu šajā iepirkuma procedūrā.
8. Prasības attiecībā uz pretendenta iepriekšējās pieredzes atbilstību konkrētiem Ministru kabineta noteikumiem vai konkrētiem standartiem
Nereti iepirkuma dokumentācijā tiek izvirzītas pieredzes prasības pretendentiem, atsaucoties uz nacionālo normatīvo regulējumu, proti, ka pieredzei jābūt gūtai atbilstoši konkrēta nacionālā regulējuma prasībām. Birojs norāda, ka šādas prasības var liecināt par netiešo diskrimināciju un nav iekļaujamas iepirkuma dokumentācijā.
Piemēram, iepirkuma dokumentācijā tiek noteikts, ka pretendentam ir jābūt ieguvušam noteiktu pieredzi darbu veikšanā ēkā, kas ir valsts vai vietējās nozīmes arhitektūras un pilsētbūvniecības piemineklis un kurai ir piešķirts valsts aizsardzības numurs saskaņā ar Ministru kabineta 2021.gada 26.oktobra noteikumiem Nr.720 „Kultūras pieminekļu uzskaites, aizsardzības, izmantošanas un restaurācijas noteikumi”. Tāpat ir konstatētas prasības, saskaņā ar kurām pretendentam ir jābūt pieredzei publiskas II vai III grupas ēkas celtniecībā.
Lai pretendenti būtu pilnībā informēti un varētu sagatavot atbilstošus piedāvājumus, iepirkuma dokumentācijā jānosaka, kādas tieši ēkas tiks atzītas par līdzvērtīga statusa ēkām, ja būvdarbi ir veikti citā valstī, piemēram, nolikumā atrunājot noteiktas ēku īpašības, kurām tām ir jāatbilst. Tāpat arī attiecībā uz prasīto pieredzi II vai III grupas ēkas celtniecībā Birojs vērš uzmanību, ka prasība būtu izvirzāma, nosakot īpašības, kādām jāatbilst pretendenta iepriekš veiktajiem būvdarbiem, ņemot vērā, ka ārvalsts pretendentiem var nebūt vienota izpratne par minēto grupu ēku klasifikāciju.
Tomēr jānošķir šādu atsauču izdarīšana uz nacionālo normatīvo regulējumu kopumā, kas var liecināt par netiešo diskrimināciju un ir vērtējama kā negatīva prakse (piemēram, prasība, lai būvdarbi būtu nodoti ekspluatācijā saskaņā ar nacionālo regulējumu), no atsauču izdarīšanas uz konkrētām normām, kas, piemēram, paskaidro kādu iepirkuma dokumentācijā ietvertu jēdzienu un kas attiecīgi nediskriminē ārvalstu piegādātājus.
Papildus Birojs vērš uzmanību, ka saskaņā ar Eiropas Komisijas audita ziņojumā norādīto secināms, ka arī gadījumos, kad iepirkuma dokumentācijā ir izvirzītas pieredzes prasības piegādātājam, norādot, ka šai pieredzei jābūt iegūtai saskaņā ar noteiktiem standartiem (piemēram, nacionāla vai starptautiska līmeņa standartiem), lai netiktu ierobežota tādu piegādātāju dalība iepirkumā, kuriem ir līdzvērtīga nepieciešamā pieredze, lai veiktu darbus atbilstošā kvalitātē, bet kuriem nav prasītā pieredze ar norādītajiem standartiem, kvalifikācijas prasības nepieciešams izvirzīt tādējādi, lai piegādātājs varētu norādīt arī līdzvērtīgu pieredzi.
Attiecīgi nav pamatoti noteikt, piemēram, ka mikroprocesoru centralizācijas vilcienu kustības vadības sistēmu ieviešanas un izstrādāšanas pieredzes apliecināšanai ir derīgi vienīgi CENELEC standarti, neparedzot iespēju piegādātājam pierādīt pieredzi, kas ir saistīta ar līdzvērtīgiem (ekvivalentiem) standartiem.
9. Nepamatoti izvirzītas prasības attiecībā uz pieredzi FIDIC līgumu ietvaros
Birojs, veicot pirmspārbaudes, ir konstatējis, ka iepirkuma dokumentācijā tiek izvirzītas prasības par būvdarbu pieredzi FIDIC līgumu ietvaros gan attiecībā uz pašu pretendentu, gan dažādiem speciālistiem.
Birojs norāda, ka būvdarbu iepirkumā pretendentam, kā arī speciālistiem izvirzīt prasību par pieredzi FIDIC līguma izpildē ir nepamatoti, jo pretendenta (vai speciālistu) profesionālā atbilstība jāvērtē, izvērtējot pieredzi veiktajos darbos kā tādos, nevis līguma noteikumus (piemēram, FIDIC), kas regulē attiecīgo darbu veikšanu.
Savukārt gadījumā, ja iepirkuma līgums tiek slēgts par inženiertehniskās uzraudzības pakalpojumiem, t.i., tiek iepirkts FIDIC inženieris, kas nodrošina FIDIC līguma administrēšanu no pasūtītāja puses (tā vietā), pasūtītājam ir pamats prasīt līdzvērtīgu iepriekšējo pieredzi (attiecīgo pienākumu veikšana FIDIC līgumu ietvaros) inženierim – gan pretendentam (juridiskai personai), gan galvenajiem speciālistiem. Attiecīgi kā līdzvērtīga pieredze var tikt akceptēta pienākumu veikšana FIDIC līguma ietvaros, ņemot vērā to, ka iepirkuma priekšmets ir tieši FIDIC inženiera pakalpojumi. Šādu pieeju pamato arī fakts, ka būvuzraudzība Latvijas normatīvo aktu izpratnē nav tas pats pasākumu kopums, ko sevī ietver inženiertehniskā uzraudzība, kas savukārt Latvijas normatīvajos aktos netiek minēta/skaidrota, bet ko paredz FIDIC līgumi, kā arī fakts, ka FIDIC līgumu izpratnē ar jēdzienu „inženieris” tiek saprasts ne tikai konkrēts speciālists, bet arī speciālistu kopums (komanda) vai pat juridiska persona (proti, pats pretendents).
Tomēr, ņemot vērā Eiropas Komisijas audita rezultātus attiecībā uz FIDIC prasības iekļaušanu iepirkumos, Birojs uzskata, ka gadījumos, kad būtu nepieciešams izvirzīt pieredzes prasību FIDIC līgumos (proti, gadījumos, kad saskaņā ar iepriekš minēto skaidrojumu tas būtu pieļaujams), nepieciešams nevis tiešā veidā atsaukties uz pieredzi FIDIC līgumu izpildē, bet gan aprakstīt šo pieredzi funkcionāli – minot konkrētas būvuzrauga funkcijas, kas ir raksturīgas FIDIC inženierim, vai cita speciālista (piemēram, projekta vadītājs) funkcijas, kas konkrētā līguma izpildē atbild par FIDIC līguma administrēšanu sadarbībā ar inženieri, vai arī norādīt, ka tiks akceptēta arī FIDIC līdzvērtīga pieredze (aprakstot līdzvērtīguma kritērijus). Attiecīgi FIDIC līgums varētu būt viens no pierādījumiem par pieredzes atbilstību (vai arī cits līdzvērtīgs līgums, kura ietvaros ir pildīti konkrēti pieprasītie uzdevumi).
Aktualizēts 07.09.2018.
10. Neatbilstoši izvirzīti noteikumi attiecībā uz pretendentam (tā speciālistam) nepieciešamo būvprakses vai arhitekta prakses sertifikāta izdevējinstitūciju
Nereti iepirkuma dokumentācijā attiecībā uz Latvijā reģistrētu pretendentu (tā speciālistu), ir izvirzīta prasība, ka tā būvprakses vai arhitekta prakses sertifikātam jābūt kādas konkrētas institūcijas izdotam, lai arī nepieciešamo sertifikātu attiecīgajā jomā izdod vairākas institūcijas.
Birojs vērš uzmanību, ka atbilstoši Ministru kabineta 2018.gada 20.marta noteikumu Nr.169 „Būvspeciālistu kompetences novērtēšanas un patstāvīgās prakses uzraudzības noteikumi” regulējumam Latvijā var būt vairākas institūcijas, kas ir akreditētas izsniegt nepieciešamos sertifikātus noteiktās jomās. Attiecīgi pasūtītājam attiecībā uz Latvijā reģistrētu pretendentu (tā speciālistu) ir vai nu jāmin visas attiecīgās institūcijas, kas ir tiesīgas izdot nepieciešamo sertifikātu, vai arī tam ir jāizvirza prasība par attiecīgā sertifikāta esamību, nenosakot konkrētu izdevējinstitūciju. Vienlaikus attiecībā uz ārvalstu pretendentu (tā speciālistu) Birojs lūdz skatīt šā skaidrojuma 1.punktu par prasībām par reģistrēšanos noteiktos Latvijas reģistros un prasībām par ārvalsts speciālistu kvalifikāciju un izglītību apliecinošu dokumentu atzīšanu.
11. Nepamatotu prasību izvirzīšana attiecībā uz pretendenta vadības sistēmām
Saskaņā ar Publisko iepirkumu likuma 47.panta pirmo daļu (SPSIL 53.panta pirmo daļu), ja pasūtītājs pieprasa neatkarīgas institūcijas sertifikātu par piegādātāja atbilstību noteiktiem kvalitātes nodrošināšanas standartiem, tas atsaucas uz kvalitātes nodrošināšanas sistēmām, kuras atbilstoši Eiropas standartiem apstiprinājušas normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā akreditētas institūcijas. Pasūtītājs atzīst citas Eiropas Savienības dalībvalsts normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā akreditētas institūcijas izdotu sertifikātu. Turklāt iepriekš minētais regulējums paredz, ka, ja piegādātājam no tā neatkarīgu iemeslu dēļ nebija iespējams šādus sertifikātus iegūt līdz pieteikuma vai piedāvājuma iesniegšanas dienai, piegādātājs iesniedz citus pierādījumus par līdzvērtīgu kvalitātes nodrošināšanas pasākumu veikšanu un pierāda, ka piedāvātie kvalitātes nodrošināšanas pasākumi atbilst pasūtītāja prasībām.
Jāuzsver, ka pasūtītājs nav tiesīgs izvirzīt prasības par kvalitātes vadības sistēmām tādos iepirkumos, kuru paredzamā līgumcena ir mazāka par Ministru kabineta noteiktajām līgumcenu robežvērtībām (proti, iepirkumos, kuru līgumcena ir zem noteiktajām Eiropas Savienības līgumcenu robežvērtībām).
Līdzīgas prasības attiecībā uz vides vadības standartiem ir iekļautas Publisko iepirkumu likuma 48.pantā (SPSIL 54.pantā).
Papildus Birojs norāda, ka pasūtītājs nav tiesīgs izvirzīt pretendentam tādus noteikumus dalībai iepirkuma procedūrā, kas nav pamatojami ar Publisko iepirkumu likuma (vai ar SPSIL) normām, un norāda, ka saskaņā ar Publisko iepirkumu likuma 47. un 48.pantu (SPSIL 53. un 54.pantu) pasūtītājs var izvirzīt prasības, ka pretendentam ir ieviestas kvalitātes nodrošināšanas un vides vadības sistēmas, taču ne Publisko iepirkumu likums, ne arī SPSIL neparedz pasūtītāja tiesības izvirzīt prasības par to, lai piegādātājam būtu izveidota arodveselības vai darba drošības sistēma (piemēram, OHSAS vai ekvivalenta), līdz ar to pasūtītājam jāpieņem jebkādi pierādījumi par darba drošības un arodveselības pasākumiem līguma izpildē (piemēram, apliecinājums par attiecīgā speciālista piesaisti līguma izpildē).
Turklāt Birojs norāda, ka likuma regulējumam neatbilst prasības, saskaņā ar kurām kvalitātes nodrošināšanas sistēmai jābūt izstrādātai, piemēram, atbilstoši prasībām (vadlīnijām), kuras izstrādājusi kādas nozares profesionālā organizācija (skat. arī Bbiroja iesniegumu izskatīšanas komisijas 2018.gada 8.marta lēmumā Nr.4-1.2/18-31 paustos secinājumus).
Aktualizēts 07.09.2018.
12. Izvirzītas nesamērīgas prasības pretendenta vai tā speciālistu kvalifikācijai
Birojs nereti konstatē, ka iepirkuma dokumentācijā pretendentam vai speciālistiem izvirzītās kvalifikācijas prasības ir noteiktas nesamērīgi iepirkuma līguma priekšmetam.
Saskaņā ar Publisko iepirkumu likuma 41.panta otro daļu (SPSIL 47.panta otrā daļa) prasību apjomu, kā arī pieprasīto konkrētā iepirkuma līguma izpildei nepieciešamo minimālo spēju līmeni nosaka samērīgi iepirkuma līguma priekšmetam, līdz ar to pretendentam un tā speciālistiem nevar tikt noteiktas augstākas kvalifikācijas (tostarp pieredzes) prasības, nekā tas faktiski nepieciešams, ņemot vērā iepirkuma priekšmeta specifiku un apjomu. Līdz ar to ,Birojs vērš uzmanību, ka noteiktajām kvalifikācijas prasībām jābūt samērīgām un nepieciešamām līguma atbilstošai izpildei.
Piemēram, iepirkumā ir paredzēti ceļa būvdarbi 2 km garumā, savukārt pretendentam un atbildīgajam būvdarbu vadītājam tiek prasīta pieredze ceļu būvdarbos vismaz 5 km garumā viena līguma ietvaros (pareizi būtu izvirzīt prasību par nepieciešamo pieredzi, nepārsniedzot iepirkumā paredzēto būvdarbu apjomu, t.i., nepārsniedzot 2 km viena līguma ietvaros).
Tāpat ir konstatēts, ka iepirkumā ir paredzēts veikt vienas ēkas pārbūvi, vienlaikus pretendentam un tā speciālistiem tiek prasīta pieredze vismaz četru līdzvērtīgu ēku būvdarbos (jāņem vērā, ka tiek uzskatīts, ka pieredzei trīs objektos jābūt pietiekamai adekvātu spēju apliecināšanai, tomēr minētā pieeja neattiecas uz dažāda veida nelieliem, sistēmiskiem pakalpojumiem kā, piemēram, lekciju nodrošināšana).
Turklāt Birojs skaidro, ka nav pamatoti prasīt pārāk specifisku katru pieredzes līgumu, ņemot vērā, ka pretendents un speciālists līguma izpildei nepieciešamo pieredzi, izpildot līguma izpildei nepieciešamos darbus ar konkrētiem tehniskajiem parametriem, varētu būt ieguvis vairāku dažādu līgumu ietvaros, kaut arī katrs no līgumiem visus minētos nosacījumus neietvertu.
Tāpat nav pamatoti prasīt pieredzi un izglītību, kas pēc būtības nav saistīta ar līguma priekšmetu.
Papildus Birojs vērš uzmanību, ka nav samērīgi izvirzīt pieredzes prasības attiecībā uz visiem līguma izpildē iesaistītajiem speciālistiem (vai attiecībā uz lielu skaitu speciālistu). Kaut arī speciālistu skaits, attiecībā uz kuru būtu pamatoti izvirzīt pieredzes prasības, katrā konkrētajā gadījumā izvērtējams atsevišķi, Birojs iesaka šādas prasības izvirzīt vienīgi attiecībā uz vadošajiem speciālistiem, vienlaikus saglabājot attiecībā uz pārējiem speciālistiem prasības par izglītību vai noteiktu sertifikāciju.
Vienlaikus Birojs norāda, ka nav samērīgi iepirkuma dokumentācijā kā kandidāta vai pretendenta kvalifikācijas prasību noteikt, piemēram, ka kandidātam vai pretendentam jābūt ieviestai elektroniskai būvdarbu kvalitātes kontroles sistēmai; Biroja ieskatā prasību par šādas sistēmas esību varētu izvirzīt uz līguma izpildes brīdi.
Aktualizēts 15.05.2023.
Attiecībā uz ēku būvdarbu iepirkumu kvalifikācijas prasību noteikšanu kopumā skat. arī vadlīnijas „Kvalifikācijas prasību sagatavošana ēku būvdarbu publisko iepirkumu nolikumos” ar ieteikumiem kvalifikācijas prasībām un piemēriem: https://www.iub.gov.lv/lv/nozaru-ministriju-vadlinijas
13. Par prasību iesniegt ražotāja vai autorizēta pārstāvja apliecinājumu
Nereti pasūtītāji iepirkuma dokumentācijā paredz, ka pretendentam ir jāiesniedz ražotāja vai autorizēta pārstāvja apliecinājums, ka pretendents ir tiesīgs piedāvāt konkrētas preces, kā arī veikt šo preču tehnisko apkopi vai garantijas apkalpošanu. Tāpat tiek noteikts, ka pretendentam jābūt tiesībām piedāvāt konkrētas preces tieši Latvijas Republikas teritorijā.
Birojs norāda, ka pasūtītājam pēc būtības nav pamata prasīt, lai pretendents iesniedz ražotāja vai tā pārstāvības apliecinājumu, ja šādas preces vai pakalpojumus var iegādāties no trešajām personām, apliecinot preču legālu izcelsmi un ražotāja garantijas saistību nodrošināšanu; šāda prasība (t.sk. par attiecīgās autorizācijas esību tieši Latvijas Republikas teritorijā) var nepamatoti ierobežot paralēlo importu un tādējādi – atsevišķu pretendentu iespējas piedalīties iepirkumā. Attiecīgi Biroja ieskatā pretendentam būtu pietiekami apliecināt preču legālu iegādi un ražotāja garantijas saistību nodrošināšanu.
Vienlaikus Birojs norāda, ka ir pieļaujams, ka atsevišķos izņēmuma gadījumos, kad nepieciešams nodrošināt būtiskas intereses (piemēram, ja tas saistīts ar pacientu veselību vai citu būtisku interešu nodrošināšanu, kur ir svarīgi nodrošināt preču izsekojamību, noteiktu glabāšanas režīmu un paša ražotāja garantētu pēcpārdošanas servisu), ko pasūtītājs var pamatot, un pasūtītājs ir izsvēris šādu prasību iekļaušanas ietekmi uz iepirkuma rezultātiem, šādu prasību iekļaušana var būt pieļaujama, taču arī šādos gadījumos nav pamatoti noteikt, ka jāapliecina tiesības piedāvāt konkrētas preces tieši Latvijas Republikas teritorijā.
Tāpat Birojs norāda, ka nav pamatoti noteikt, ka šādai autorizācijai ir jābūt adresētai konkrētam pasūtītājam.
Aktualizēts 17.05.2022.